Цитата з інструкції до препарату: «Ботулінічний токсин протягом деякого часу концентрується в місці його внутрішньом'язового введення, перш ніж потрапляє в системний кровотік. При введенні в терапевтичних дозах не проникає через гематоенцефалічний бар'єр і не спричиняє системних ефектів. Швидко метаболізується з утворенням простіших молекулярних структур. Виводиться нирками у вигляді метаболітів». Зауважте, що інформація про терапевтичні дози передбачає використання препарату в неврології, а отже, введення в один м'яз іноді близько 200 одиниць!
Що стосується заборони на застосування в період вагітності та лактації, то вона, як і у випадку всіх великих фармкомпаній, заснована на відсутності експериментальних даних у цій групі пацієнтів! Більш того, зворотне дослідження «випадкових» пацієнтів, які не знали про вагітність і провели процедуру, не демонструє жодної статистично значущої відмінності в показниках життєдіяльності матері та дитини, порівнюючи з тими, хто не отримував ботулотоксин.
Знову ж таки кричущі інтернет-заголовки змушують стурбованих пацієнтів ставити запитання: «А звивини препарат не розгладжує?» Хотілося б посміхнутися, але кількість подібних запитань навіює, скоріше, сум.
Звернулася і я до тих самих ресурсів, провела своє власне «розслідування і з'ясувала, що статті, про які говорять пацієнти, демонструють певний можливий зв'язок між зменшенням мозкової активності на тлі блокування мімічної гіперактивності. Як приклад наводяться думки вчених про те, що міміка стимулює розумовий процес, а після ін'єкцій активність мімічних м'язів знижується. Приблизно те ж саме відбувається в малюків, коли в них розвивають дрібну моторику рук: що спритніше рухаються пальчики, то швидше малюк починає виразно і правильно вимовляти звуки та слова, освоювати речення тощо.
Тож, може, люди з малоемоційними обличчями, які вміють контролювати міміку, ─ дурні? А багаті на мімічні гримаси мавпи, своєю чергою, приховані генії? Ось такі висновки напрошуються після прочитання подібних статей.
Тому дуже прошу вас критично ставитися до інформації, одержуваної з некомпетентних джерел: найчастіше в ній криється банальне бажання пропіаритися, сколихнути громадську думку і на тлі цього зняти свою частку вершків.
Теоретично такий міф мав би сенс, якби порушувалося питання утворення специфічних антитіл, які б накопичувалися після кожної ін'єкції та «поїдали» ботокс під час повторного введення.
У цій ситуації я змушена звернутися до більш наукового пояснення: я намагаюся донести до пацієнта, що молекула ботоксу захищена зовні транспортними білками, які перешкоджають утворенню антитіл. Часто наводжу дані американських колег, які вже понад десять років ведуть групу пацієнтів, які отримують ботокс і не фіксують зниження ефективності. Іноді — інформацію з наданих компаніями досліджень, які демонструють поліпшення результатів раз у раз, що пояснюється простим фактом: у процесі перебування в «розслабленому» стані м'яз «забуває» про свої звички, гіпертонус, гіпертрофована міміка вже менше турбує цих пацієнтів, тож кожне наступне введення й дає змогу поліпшити результат, зробити період ефективності тривалішим.
Крім того, нещодавно було опубліковано результати дослідження, яке вивчало питання утворення антитіл після застосування ботоксу. Цей метааналіз великих клінічних досліджень за п'ятьма показаннями в кількох тисяч пацієнтів виявив, що з пацієнтів, які отримали лікування з приводу зморщок у ділянці перенісся, тільки в 0,28% був позитивний результат тесту на антитіла, що нейтралізують антитіла до ботулінічного токсину. На момент останнього огляду в лікаря нейтралізуючі антитіла в цих пацієнтів не були виявлені зовсім. Таким чином, частота випадків появи специфічних антитіл просто мізерно мала.
Що залишається відповісти пацієнтові, який прийшов із запитанням: «А ви робите ботокс у губи?»
Як професіонал з багаторічним стажем, я, безумовно, виконую корекцію асиметрії губ, ясенної посмішки. Досить часто в комплексній терапії цих проблем я використовую папульне введення ботоксу в мікродозах для ослаблення фібрил м'язів, що вплітаються в шкіру, або для зняття гіпертонусу м'яза, що підіймає верхню губу. Ось тільки пацієнти, як правило, цікавляться зовсім іншими процедурами та під знеособленим виразом «ботокс у губи» можуть мати на увазі як корекцію об'єму та контуру губ, яку виконують філери гіалуронової кислоти, так і корекцію структури шкіри верхньої губи, видалення пігментних плям тощо. Отже, важливо правильно виявити потребу.
Таким чином, я хотіла б звернути вашу увагу на володіння правдивої інформації, допомагати боротися зі страхами, шукати відповіді на найнеочікуваніші, здавалося б, несподівані запитання.
Автор: Магдалина Аль-Нагаш, головний лікар центру.